Odchudzanie – czy to aby na pewno potrzebne? Jaki jest powód decyzji o zmniejszaniu masy ciała.

Chyba każda kobieta w ciągu swojego życia, choć raz się odchudzała. W XXI-w. jesteśmy ciągle otaczani obrazami idealnej sylwetki. Reklamy, media społecznościowe, gazety, czy programy telewizyjne są przepełnione perfekcyjnymi modelkami. Na odbiorcę tego typu treści zazwyczaj wpływa to bardzo negatywnie. Obniża nastrój, samopoczucie i samoocenę. Część osób jednak podejmuje się pewnych kroków dążących do wyimaginowanego piękna ukazywanego w mass mediach. Niestety, treści, które trafiają do klienta, są często przekłamane. Istnieje wiele programów, dzięki którym jesteśmy w stanie dokonać solidnej obróbki zdjęcia czy innego materiału graficznego, dźwiękowego itp. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży produktu danej firmy.

Czy jednak warto psuć innym nastrój, by samemu osiągnąć zyski?

Kolejnym aspektem, szeroko rozumianego tematu odchudzania jest fakt, że nie każda osoba deklarująca chęć zrzucenia kilku kilogramów, faktycznie tego potrzebuje. Niejednokrotnie zdarza się, że pomniejszenie masy ciała skutkuje gorszą kondycją organizmu. Może doprowadzić to do efektu jojo. Odchudzanie często wiąże się z poczuciem głodu, które negatywnie oddziałuje na nasz nastrój. Wielu osobom, doraźnie pomagają słodycze, które w krótkim czasie po ich spożyciu wywołują wydzielenie serotoniny, czyli hormonu poczucia szczęścia do ośrodków nerwowych. Sięgnięcie po kawałek czekolady poprawia samopoczucie, jednocześnie dostarczając dodatkowych kalorii.
Do odchudzania należy podchodzić z rozsądkiem. Należy się upewnić, najlepiej u specjalistów, czy zrzucenie kilku kilogramów, faktycznie poprawi nasz stan zdrowia i dopiero wtedy podjąć adekwatną decyzję.