Rola wody w diecie

Woda to życie – to stwierdzenie, w którym kryje się wyłącznie sama prawda. W dużej mierze to właśnie ona tworzy ludzkie organizmy. Wchodzi w skład wszystkich płynów ustrojowych i stwarza dobre warunki do przeprowadzania przeróżnych procesów fizjologiczno-biochemicznych. Woda znacząco ułatwia odchudzanie. Jest najlepszym napojem dla wszystkich, ale w szczególności tych, którzy próbują zadbać o swoją wagę. Nie da się być na zdrowej i efektywnej diecie, unikając picia płynów. Jeżeli więc chce się skutecznie chudnąć, trzeba przekonać się do przyjmowania odpowiednich ilości wody.

A wodę trzeba pić codziennie. Tak naprawdę trzeba ją pić niemalże bez przerwy. Dieta przeciętnej osoby dorosłej powinna uwzględniać min. 1,5 litra wody dziennie – taką dawkę lekarze i dietetycy wyznaczyli już kilka lat temu, ale dziś coraz częściej mówi się o tym, że powinna być ona wyższa. Nie należy natomiast pić tylko wtedy, gdy odczuwa się pragnienie. Jeżeli już dojdzie do pojawienia się uczucia suchości w ustach, oznacza to, że organizm zdążył się odwodnić, czyli za późno sięgnęło się po wodę. Najlepiej po prostu nosić ją przy sobie wszędzie. W pracy można postawić sobie butelkę z wodą na biurku, a w domu przelać ją do wygodnego bidonu lub butelki, by popijać ją potem małymi łykami. Woda będzie smakować jeszcze lepiej, jeśli doda się do niej cytrynę, kawałki pomarańczy bądź listki mięty. Latem warto też dorzucać do niej kostki lodu, gdyż zimne napoje najlepiej chłodzą rozgrzane ciała.

Jeżeli dieta nie będzie składać się z optymalnej dla danego człowieka ilości wody, w jego organizmie bardzo szybko dojdzie do nagromadzenia szkodliwych substancji. Tylko woda jest w stanie je wypłukać i usunąć. Jej brak powoduje również puchnięcie ciała i zwiększa ryzyko wystąpienia cellulitu oraz rozstępów.